<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-2543911403541341" crossorigin="anonymous"></script>
<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-2543911403541341" crossorigin="anonymous"></script>

Türkçe İlahiler

0

Türkçe ilahiler naatlar 2021 müzik listesi dinle .Allah’ı övmek, ona ibadet etmek için bestelenmiş sözlü şarkılardır. Dini şarkılar dinlemek kişinin kendini Yüce Yaratıcısına daha yakın hissetmesini sağlar. İlahi dinlemeniz ruhunuza zenginlik katmanız, dünya nimetlerinin farkına varmanız ve şükretmeniz açısında önem taşır. İlahi dinleyerek huzur bulabilirsiniz. İlahi müzik yaparken başta kullanılan müzik aleti neydir. Ney kamıştan yapılmıştır ve bilinen en eski müzik aletlerinden bir tanesidir. Neyin sesini duymak bile kalplerin yumuşamasını sağlar. Bu nedenle ney, sıradan bir çalgı olarak görülmemeli, ilahi güç açısında bir katalizör olarak ele alınmalıdır. Ney bu nedenledir ki itina ile kullanılmalıdır. İslam açısından müzik kalpte şevk, ferahlık, hüzün uyanmasını sağlar.

Türkçe İlahiler Naatlar

Müzik kalpleri birbirine bağlar, insanların ortak hareket etmesine yardımcı olur. Arka planda naat ya da ilahi çalınması insanları birbirine yaklaştırarak tek bir bilince ulaşmanızı sağlayacaktır. İlahi müzikler dinleyerek siz de bambaşka bir duygu moduna, bilince geçebilirsiniz. Türk İslam kültüründe müziğin bu inanılmaz gücü sayesinde ilahiler son derece önemli bir konuma sahiptir. Özellikle Ramazan, Kadir Gecesi, dini bayramlar gibi günlerde insanlar ilahiler ve naatlar dinleyerek kalplerini temizlemektedirler.

turkce ilahiler dinle
turkce ilahiler dinle

Müziğin Birleştirici ve Huzur Veren Gücü

Ney için insan ruhunun sese dönüşmüş hali dendiği de olur. Neyin duygusal yönü ağır bastığından duygusal insanlar naatlar dinlenirken özellikle içinde ney olan müzikleri tercih edebilirler. Neye Türk sazı dendiği de bilinir. Tasavvuf müziğin adeta simgesi haline gelen ney, tarihi çok eski zamanlara kadar girmektedir. Ney üflemesnin Allah’ı zikretmek olduğunu söyleyen bestekarlar ve İslam alimleri bulunmaktadır.

Tasavvuf Müziği Dinlemek Huzur Verir

Tasavvuf müziği İslamda Tasavvuf kavramına uygun olarak oluşturulmuştur. Bu dini müzikler kişilerin eğlenmesi için değildir. Allah’a olan kulluğun farkına varılması için yapılan bir müzik türüdür. İlahi olarak da adlandırılır. Gerçekten de ilahi dinlediğimiz zaman Allah’ın varlığını bir kez daha hissediyor, onu kendimize daha yakın buluyoruz. Bu duyguların icra edilmesi son derece kıymetlidir. Bu nedenle tasavvuf müziğine, ilahilere ve naatlara hak ettiği değeri vermemiz ve onu korumamız gerekiyor.

Tasavvuf Düşüncesinin Müzik ile Dile Getirilmesi

Tasavvuf müziği için genel olarak bu düşüncenin müzik aracılığı ile dile getirilmesi diyebiliriz. Bu müzik türünde bu nedenle çok fazla süsleme yoktur. Bunun yerine düşüncelerin ön plana çıkarılmasına önem verilmiştir. Kısa sap bağlama ve ney sık kullanılan çalgılardandır. Siz de tasavvuf müziğini daha çok dinlemek, kalbinizde huzur duygusunu artırmak istiyor musunuz? O halde Müzik Dinle Dur ile aradığınız bütün tasavvuf müziklerini bulabilirsiniz. Yalnızca tasavvuf müziği değil. Türkçe poptan yabancı popa, karışık şarkılardan radyoya kadar müziğe dair aradığınız her şeyi Müzik Dinle Dur’da bulabilirsiniz.

Reis 14 Gönderi

Kaliteli müzik dinlemenin bir yaşam tarzı olduğuna ve her bireyin özgürce müzik dinleyebileceğine inanıyorum .

Paylaşımları Görüntüle

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir