<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-2543911403541341" crossorigin="anonymous"></script>
<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-2543911403541341" crossorigin="anonymous"></script>

Azeri Şarkılar

0

Azeri  Şarkılar Dinleyicileri için 2021’e özel çok güzel azerice müziklerden oluşan bir liste hazırladık .Ülkemizde en çok dinlenilen müzikler arasında yer alır. Azeri şarkıları yalnızca şimdi değil, her zaman ülkemizde sevilerek dinlenmiştir. Kültürümüzün yakınlığı şüphesiz kendini müzikte de göstermiştir. Azeri dilinin kulağa güzel gelişi, notaların uyumu, müziğin alıp götüren akışı Azeri şarkıların ülkemizde çok popüler olmasını sağlamıştır. Kardeş ülke müzikleri yalnızca Türkiye’de değil, dünyanın çeşitli yerlerinde de sevilerek dinlenmektedir. Türkler Azerbeycan Türkçesi dilini sevimli ve hoş bulurlar. Ayrıca diller benzer olduğundan sanatçıların vermek istedikleri duygu ve düşünce kolay bir şekilde anlaşılabilir. Bütün bunlar bize neden Azeri şarkıların bu denli sevildiğini açıklıyor.

azeri sarkilar dinle
azeri sarkilar dinle

Azeri  Şarkılar

Mugam klasikleşen Azeri milli müziği olarak tanımlanabilir. Folklorik bir müzik tarzı olan Mugam, yüzyıllar içinde olgunlaşarak günümüzde olduğu şekle gelmiştir. Bu müzik türü yalnızca uzmanlaşmış profesyonel kişiler tarafından icra edilebilir. Kemençe ve tar gibi müzik aletleri kullanılarak bu tür müzik yapılabilir. Batılı müzik uzmanlarına göre Mugam ile jazz arasında büyük benzerlikler bulunmaktadır.

Azeri Müziğinde Kullanılan Enstrümanlar

Azeri şarkılarının bu denli sıcak kanlı ve etkileyici olmasında önemli bir etken, müzik yapımında kullanılan enstrümanlardır. Kaval, nağara, balaban, bağlama, tar, kemençe, ut, tef ve davul en çok kullanılan aletler arasında bulunur. Bu aletlerin Türk müzik kültürüne ne kadar benzer ve uyumlu olduğu dikkat çeker. Geleneksel müzik aleti tar uzun sapa sahiptir ve tellidir. Mükemmel sesi ile dinleyenleri kendine hayran bırakır.

Kendine Hayran Bırakan Azeri Enstrümanları

Ülkenin kendine has enstrümanları, adeta insanların Azeri müziğine aşık olmasını sağlamış . Özellikle son zamanlarda Goşa nağara çok konuşuluyor. Bu alet çubuk kullanılarak çalınan bir tür davuldur. İskeletinin yapımında genellikle çınar ağacı kullanılıyor. Deri kısmı için deve derisi tercih ediliyor. Yapımı emekli olan bu enstrümandan çıkan sesi dinlediğinizde bütün o emeklerin karşılığını bulduğunu hissediyorsunuz.

Tütek ise Kafkasya müziğinin temel aletlerinden. Bir ortak nokta daha. Tütek Türk müzik yapımında da kullanılan bir alet olduğundan, insan kulağı bunu algılıyor. Tüteğin en ideal yapımı için malzeme göl kamışıdır. Hatta çürümeye yüz tutan bir kamıştan yapılması gerektiği söylenir.

Azeri Müziğinde Popüler Sanatçılar Kimlerdir?

Azeri türküleri denildiğinde akla ilk gelen isimlerden bir tanesi Habil Eliyev’dir. Eliyev, kemençe ustaları arasında yer alır. İsmail Hamidov, Elşan Mansurov, İmamyar Hasanov da usta kemençecilerdendir. Tar ustası olarak Kurban Pirimov, Bahram Mansurov, Sadıkcan ve Sarvar İbrahimov örnek gösterilebilir. Popüler pop müziği alanında ise Reşid Behbudov, Aygün Kazımova dinlemek gibisi yoktur.

Bütün bu sanatçıları ve daha fazlasını yüksek kalitede dinlemek ister misiniz? Müzik Dinle Dur aracılığı ile farklı türden müzikleri dinleyebilir, kulağınızın pasını silebilirsiniz. Türküden, yabancı şarkılara, Türkçe şarkılardan radyoya kadar geniş seçenekler sizleri bekliyor.

Reis 14 Gönderi

Kaliteli müzik dinlemenin bir yaşam tarzı olduğuna ve her bireyin özgürce müzik dinleyebileceğine inanıyorum .

Paylaşımları Görüntüle

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir