<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-2543911403541341" crossorigin="anonymous"></script>
<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-2543911403541341" crossorigin="anonymous"></script>

45 Lik Şarkılar

0

45’lik şarkılar , unutulmaz harika müziklerden oluşan 50 şarkıyı ücretsiz dinle.45 lik müzikler ismini 45’lik plaklardan almaktadır. Bu plaklar 1950’li yıllarda çıkmış Türkiye’de ise 1970’li yıllarda popüler hale gelmiş, taş plaklara göre daha dayanıklı plak seçenekleridir. Bu plakların her iki yüzünde de yalnızca birer şarkı mevcuttur. O dönemleri görenler bilirler ki, müzik yapmak da müzik dinlemek de şimdiki kadar kolay değildi. Müzik dinlemek isteyen gençler plaklar almış ve iki şarkıyı çevire çevire tekrar dinlemişlerdir. Aynı iki şarkı kimi zaman hüzünlere tanıklık etmiş kimi zaman ise mutlulukla yapılan keyifli danslara. Pek çok genç kenara birkaç kuruş atıp plak alma derdine düşmüştür.

45’lik Nostalji Şarkılar

Günümüzde şarkılara ulaşım kolaylaşmış olsa da, plakların hafif cızırtı ile verdikleri mükemmel tat, birçok kişinin damağında kalmıştır. Esmeray’ın Unutama Beni şarkısının başında cızırtılı ve hüzünlü müzik hangimiz için özel bir anlam ifade etmez ki?

45 lik nostalji muzikler
45 lik nostalji muzikler

Unutulmaz 45’lik Şarkılar

Nostaljik şarkılar, ister hüzünlü ister hareketli olsun, her zaman uzaklara dalmamızı sağlar. Seyyal Taner’in Son Verdim Kalbimin İşine şarkısı yalnızca ilk aşkın mutluluğunu değil, biraz da Hababam Sınıfı’nı ve Adile Naşit’i hatırlatmaktadır. Bu şarkıların verdiği hüzünle karışık mutluluk hissi de aslında burada yatmaktadır. Her şarkı gençlik yıllarının ve eski dönemlerin neşesinden bir parça taşımaktadır. Bu sayede şarkıların her biri yalnızca bir şarkı olmaktan çıkmış, anılarımızın ölümsüz taşıyıcıları haline gelmiştir. Şimdi Uğur Akdora’dan Hayırdır İnşallah çalsa, 7’den 70’e kim keyifle eşlik etmez ki? Nostaljik şarkılar, kayıp duygularımızı ortaya çıkarmakta ve en güzel anılarımızı tekrar yaşatmaktadır. İşte güzelliklerinin ve özelliklerinin sırrı da tam olarak buradadır.

Müzik ile Geçmişe Tanıklık Edin

Müzik dünyasının henüz dijitalleşmediği yıllarda, sanatçılar da dijital teknolojinin yardımıyla değil, plaklar ile albümler çıkarmışlardır. Ajda Pekkan da Ayla Dikmen de bir dönem şarkılarını plaklarla ölümsüzleştirmiştir. Bu açıdan 45’likler olarak anılan nostaljik şarkılar, biraz da müzik geçmişine tanıklık etmektir. Şimdilerde bulunması oldukça zor olan bu plaklar, orijinal sesiyle dijital dünyada rahatlıkla dinlenebilmektedir.

Aşkın ve Tutkunun Şarkılar: 45’lik Şarkılar

Eski şarkılar, her neslin ortak duygularının buluşma noktasıdır. Günümüzde Issız Adam’la tekrar popüler hale gelen Ayla Dikmen – Anlamazdın şarkısı, bir dönemin gençlerinin plakta tekrar tekrar dinlediği ve aşk acısını hissettikleri bir şarkıdır. Erkin Koray “Sevince durma koş ardından.” diyerek yalnızca günümüz gençliğine değil, tüm gençlere hitap etmiştir. Plaklarda çıkarılan şarkıları da özel kılan budur. Bir neslin aşkını, hüznünü, sevdasını yaşadığı bu şarkılar, günümüz gençliğine yeniden aynı duyguları yaşatmaktadır. “Sevmek bil ki, doğmaktır yeni baştan.” denilerek ifade edilen de belki de budur. Aynı duygu farklı insanlarda yeniden doğmakta ve ölümsüz şarkılarla tekrar tekrar ifade edilmektedir. İşte bu ölümsüz şarkılar sitemizde geniş bir arşivde beğeninize sunulmuştur.

Reis 14 Gönderi

Kaliteli müzik dinlemenin bir yaşam tarzı olduğuna ve her bireyin özgürce müzik dinleyebileceğine inanıyorum .

Paylaşımları Görüntüle

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir